fbpx
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
27 kwietnia 2015

Wyrzuty sumienia po jedzeniu - jak sobie z nimi poradzić?

Wyrzuty sumienia po jedzeniu to stan, o którym często mówią mi moi Podopieczni. Często wynika to z diet, które stosowali w przeszłości - głodówek, na których zrodziło się w nich przekonanie, że posiłek nie może nasycić, jeśli naszym celem jest schudnięcie, a głód to nieodłączny element diety. Też zdarza Ci się tak myśleć? Wyrzuty sumienia po jedzeniu towarzyszyły także mnie...

wyrzuty sumienia po jedzeniu

WYRZUTY SUMIENIA PO JEDZENIU

Moje doświadczenie w odchudzaniu wcale nie zaczęło się od zdrowych, zbilansowanych posiłków i aktywności fizycznej. Będąc w gimnazjum wyszukiwałam mnóstwo diet 1000 kcal, diet kapuścianych czy opartych na soku jabłkowym tylko po to, żeby szybko schudnąć. Nikt mi wtedy nie powiedział, że to nie ma sensu. Nikt nie wypowiadał się na forach negatywnie o tego typu praktykach (naprawdę nie szukajcie wiedzy na forach internetowych, bo możecie trafić na mnóstwo bzdur, pomiędzy którymi tylko od czasu do czasu nieśmiało wychylają się rzetelne informacje). Z perspektywy czasu wiem, że na głodówkowych dietach nigdy nie schudłam ani kilograma. Wzrastała tylko we mnie złość, rozczarowanie i spadała moja samoocena, gdyż ciągle uważałam się za gorszą, która nie jest w stanie się głodzić jak "tamte dziewczyny".

Zupełnie przeciwna sytuacja wydarzyła się kiedy przy dziesiątej już próbie odchudzania zaczęłam od ćwiczeń i w miarę upływu czasu zdobywałam rzetelne informacje odnośnie odchudzania. Odkąd uświadomiłam sobie, że żeby schudnąć trzeba jeść spadło ze mnie mnóstwo centymetrów.

O błędach w odchudzaniu możesz posłuchać więcej w odcinku mojego podcastu

YouTube video

Czy jedzenie powinno wywoływać w nas wyrzuty sumienia?

Wierzę w to, że nie. Możemy poddać nasze nawyki żywieniowe ocenie i uznać, że nie są one dla nas dobre. Samo jedzenie nie powinno jednak wywoływać w nas wyrzutów sumienia. Pamiętajmy, że jedzenie jest nam potrzebne do życia. Bez odpowiednio dopasowanej do nas podaży kalorycznej nie jesteśmy w stanie poprawnie funkcjonować i cieszyć się życiem. Problem zaczyna się wtedy, gdy jemy zbyt mało lub zbyt dużo. Wyrzuty sumienia nie pomogą nam jednak zmienić strategii - sprawią natomiast, że będziemy się obwiniać, zadręczać i pogrążać jeszcze głębiej w pretensjach do siebie. A to nie jest dobre miejsce do rozpoczęcia zmian. Gdy zatem następnym razem po jedzeniu poczujesz wyrzuty sumienia zastanów się:

  • Czy jem z powodu głodu czy nudy, stresu, okazji itd.?
  • Czy kończę jedzenie, gdy jestem najedzona, a może przejadam się lub niedojadam?
  • Jeśli tak się dzieje, to z jakiego powodu takie zachowanie ma miejsce?
  • Jaką rolę pełni jedzenie w moim życiu? Czy służy ono karaniu lub nagradzaniu się?
  • Czy ten posiłek był dopasowany do moich potrzeb kalorycznych? (Pamiętaj, że one zmieniają się każdego dnia - w zależności od aktywności fizycznej, intensywności pracy, momentu cyklu, ogólnego stanu zdrowia)

Jeśli dojdziesz do tego, że zjedzony posiłek pełnił inne funkcje aniżeli tylko uzupełnienia energii i dobrego smaku ;), to nie katuj się wyrzutami sumienia. Przeszłości nie zmienisz, ale masz wpływ na to, co będzie dalej. Nie zapominaj o tym.

Obejrzyj za darmo nagranie webinaru

Emocjonalne przyczyny otyłości

Kliknij tutaj, aby otrzymać dostęp

WYRZUTY SUMIENIA PO JEDZENIU CZEGOKOLWIEK

Wyrzuty sumienia po jedzeniu to bardzo negatywny stan, który może powodować brak efektów diety. Często pojawia się on w odpowiedzi na brak realistycznego planu. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie diety dopasowanej do siebie. Rozpiski znalezione w internecie sprawdzają się bardzo rzadko - o wiele lepiej wsłuchać się we własne ciało i zdobyć rzetelne informacje na temat zbilansowanego żywienia. Sama kierowałam się tą zasadą, testując różne przepisy, liczby posiłków w ciągu dnia czy style aktywności fizycznej oraz edukując się w zakresie żywienia człowieka. Jeżeli chcesz dotrzeć do źródła wyrzutów sumienia i zaplanować proces skutecznej przemiany, to zerknij na mój kurs online Psychodietetyka w praktyce. W trakcie szkolenia dowiesz się:

  • jak tworzą się nasze myśli i przekonania
  • w jaki sposób zmotywować się do zmian
  • dlaczego warto stworzyć plan minimum swojej diety
  • jak budować nawyki i żyć zdrowo na własnych zasadach

Jeżeli jednak wyrzuty sumienia po jedzeniu towarzyszą Ci bardzo często i nie jesteś w stanie ich zracjonalizować, to rozważ udanie się po pomoc do specjalisty (terapeuty, psychodietetyka, psychiatry). Zła relacja z jedzeniem i nieracjonalne diety mogą prowadzić do zaburzeń odżywiania. Ich wykrycie na wczesnym etapie pozwala oszczędzić sobie ogromu cierpień i wyniszczenia organizmu.

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

KOMENTARZE

  1. A co sądzisz o wplataniu do codziennego jadłospisu słodkości w taki sposób, aby zaplanowany bilans kaloryczny wciąż się zgadzał? Czy tak wciąż można gubić zbędne centymetry? 😉

    1. Jezeli bilans kaloryczny jest wciąż ujemny to jak najbardziej tak 🙂 Postaraj się jednak później wyrównać skłądniki odżywcze aby nie było zbyt dużo węgli i tłuszczów w podsumowaniu dnia 🙂

  2. Ludzie często jadają przekąski z przyzwyczajenia i nudów 🙂 Też tak kiedyś miałam. Na szczęście kiedyś 😛 Teraz 5 posiłków i rzadko mam ochotę na chipsy, choć je uwielbiam! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross