Hej!

Udostępniałam ostatnio na swoim profilu ARTYKUŁ na temat 5 manipulacji firm produkujących żywność. Ostatnio sama złapałam się na dwóch oszustwach, dlatego w tym wpisie chcę Was ostrzec przed kolejnymi pułapkami marketingu.
20140920_184253
Znalazłam ostatnio w sklepie bardzo ładny ciemny chlebek na dodatek z soją i w całkiem niezłej cenie. Z racji, że była to tylko przerwa w pracy, nie zagłębiałam się szczególnie w jego skład i od razu ruszyłam z nim do kasy. Los chciał, że moja czujna koleżanka z pracy zauważyła, że kolor chleba jest jakiś podejrzanie ładny. Skłoniło mnie to do spojrzenia w skład wyrobu, gdzie okazało się, że chleb jest wypiekany ze zwykłej mąki pszennej, a za jego kolor odpowiada palony słód jęczmienny. Niestety atrakcyjnie wyglądający chlebek z ciemnej mąki jest zwyczajnie oszukany i tylko zabarwiony na kolor odpowiadający razowemu.
20140920_184308
Kolejna pułapka kryje się w stewii, o której pisałam już wcześniej w TYM artykule. Stewia sama w sobie nie ma kcal, ponieważ zwyczajnie nie trawi się w naszym organizmie. Skąd więc te 391 kcal w 100g? Otóż w składzie możemy doczytać się, że do produkcji proszku użyto maltodekstryn, które są niczym innym jak cukrem złożonym z kilku glukoz (c. prostych). Nadają one odpowiednią konsystencję produktom, do których produkcji zostały użyte. Bardzo mnie to zdziwiło, ponieważ kupując stewię w tabletkach tej samej firmy maltodekstryn w składzie nie znalazłam. Oczywiście szkodliwość tego składnika jest niewielka, ponieważ cały wielki słoik stewii zawiera 150g, więc ilość kalorii dostarczanych z jedną łyżeczką jest w tym przypadku znikoma. Przestrzegam jedynie, aby podczas robienia zakupów nigdy nie tracić czujności  i starać się wiedzieć co się je :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Post Navigation